1.68 Ct Diamond XOXO Link Design Bracelet 14k White Gold
In stock
SKU
BR-320
This amazing diamond bracelet has a breathtaking XOXO design. The bracelet is accented with 1.68 carat colorless round cut diamonds in pave setting. Handcrafted in 14-karat white gold.
Now
Special Price
$5,694.15
Regular Price
$6,699.00
save
$1,004.85
15% OFF
| Bracelet Information | |
| Metal Purity
Metal Purity refers to the composition
of gold. Gold jewelry is typically 14K or 18K. 14K contains 58% of pure gold, and 18K contains 75% pure gold. |
14K |
|---|---|
| Metal Type
The color of gold varies depending
on the amount of copper or nickel in it. Copper gives Rose Gold it's reddish color and Nickel gives White Gold its white radiant color. |
White Gold |
| Metal Weight | 18.1 g |
| Width | 12.7 mm |
| Length | 7.25" |
| Style | Link |
| Clasp | Double Safety |
| Diamond Information | |
| Number of Diamonds | 218 |
| Carat Total Weight | 1.68 |
| Diamond Shape | Round |
| Diamond Setting | Pave |
| Diamond Cut | Good |
| Diamond Color | G/H |
| Diamond Clarity | SI/I |
| Enhanced | No |
This amazing diamond bracelet has a breathtaking XOXO design. The bracelet is accented with 1.68 carat colorless round cut diamonds in pave setting. Handcrafted in 14-karat white gold.