1.70 Ct Diamond Honeycomb Hinged Bangle Bracelet 14k White Gold
In stock
SKU
BNGL-010RW
This stunning diamond bangle bracelet is expertly crafted from 21.4 grams of a luxurious blend of 14k white gold and 14k rose gold. It showcases a delicate honeycomb design with geometric shape accents elegantly nestled between two rows of sparkling diamonds.
Now
Special Price
$5,599.00
Regular Price
$7,999.00
save
$2,400.00
30% OFF
| Bracelet Information | |
| Metal Purity
Metal Purity refers to the composition
of gold. Gold jewelry is typically 14K or 18K. 14K contains 58% of pure gold, and 18K contains 75% pure gold. |
14K |
|---|---|
| Metal Type
The color of gold varies depending
on the amount of copper or nickel in it. Copper gives Rose Gold it's reddish color and Nickel gives White Gold its white radiant color. |
Two Tone |
| Metal Weight | 21.4 g |
| Width | 17 mm |
| Length | 7" |
| Style | Bangle |
| Clasp | Hidden Safety Clasp |
| Diamond Information | |
| Number of Diamonds | 214 |
| Carat Total Weight | 1.70 |
| Diamond Shape | Round |
| Diamond Setting | Pave |
| Diamond Cut | Excellent |
| Diamond Color | G/H |
| Diamond Clarity | VS/SI |
| Enhanced | No |
This stunning diamond bangle bracelet is expertly crafted from 21.4 grams of a luxurious blend of 14k white gold and 14k rose gold. It showcases a delicate honeycomb design with geometric shape accents elegantly nestled between two rows of sparkling diamonds. Designed to fit a 7" wrist, the bracelet measures 17 mm in width and has overall dimensions of 2 1/2 x 2 1/4 inches, ensuring a substantial yet comfortable wear. Perfect as an anniversary gift or for any special occasion, this bracelet is a true testament to timeless beauty and expert craftsmanship.