0.60 Ct Women's Diamond Bracelet 14k White Gold 7"
In stock
SKU
BR 120-0.60
This classic style lady's diamond bracelet with double safety closure. Handcrafted in 14k white gold, Bezel set with 10 round brilliant cut diamonds between a links. Bracelet 7'' in length.
Now
Special Price
$1,974.50
Regular Price
$3,949.00
save
$1,974.50
50% OFF
| Bracelet Information | |
| Metal Purity
Metal Purity refers to the composition
of gold. Gold jewelry is typically 14K or 18K. 14K contains 58% of pure gold, and 18K contains 75% pure gold. |
14K |
|---|---|
| Metal Type
The color of gold varies depending
on the amount of copper or nickel in it. Copper gives Rose Gold it's reddish color and Nickel gives White Gold its white radiant color. |
White Gold |
| Metal Weight | 6.9 g |
| Width | 3.6 mm |
| Length | 7" |
| Style | Link |
| Clasp | Double Safety |
| Diamond Information | |
| Number of Diamonds | 10 |
| Carat Total Weight | 0.60 |
| Diamond Shape | Round |
| Diamond Setting | Bezel |
| Diamond Cut | Very Good |
| Diamond Color | H |
| Diamond Clarity | VS, SI |
| Enhanced | No |
This classic style lady's diamond bracelet with double safety closure. Handcrafted in 14k white gold, Bezel set with 10 round brilliant cut diamonds between a links. Bracelet 7'' in length.