1.60 Ct Snowflake Diamond Bracelet 14k White Gold
In stock
SKU
BR-340
This beautiful diamond bracelet feaures 14k white gold with round cut diamond in showflake design links. The total carat weight is 1.60 carats. It's ideal for day or night and as a holiday gift for that special person in your life.
Now
Special Price
$4,249.15
Regular Price
$4,999.00
save
$749.85
15% OFF
| Bracelet Information | |
| Metal Purity
Metal Purity refers to the composition
of gold. Gold jewelry is typically 14K or 18K. 14K contains 58% of pure gold, and 18K contains 75% pure gold. |
14K |
|---|---|
| Metal Type
The color of gold varies depending
on the amount of copper or nickel in it. Copper gives Rose Gold it's reddish color and Nickel gives White Gold its white radiant color. |
White Gold |
| Metal Weight | 14.8 g |
| Width | 11 mm |
| Length | 7.25" |
| Style | Link |
| Clasp | Fold Over |
| Diamond Information | |
| Number of Diamonds | 176 |
| Carat Total Weight | 1.60 |
| Diamond Shape | Round |
| Diamond Setting | Pave |
| Diamond Cut | Very Good |
| Diamond Color | H/I |
| Diamond Clarity | SI/I |
| Enhanced | No |
This beautiful diamond bracelet feaures 14k white gold with round cut diamond in showflake design links. The total carat weight is 1.60 carats. It's ideal for day or night and as a holiday gift for that special person in your life.