1.73 Ct Round Diamond XOXO Link Women's Bracelet 14k White Gold
In stock
SKU
BR-321
This stunning diamond bracelet is ideal for a day or night. The bracelet features XOXO link design encrusted with 1.73 carat colorless round cut diamond. Handcrafted in 14-karat white gold, using special Italian techniques and a luxurious finish.
Now
Special Price
$7,139.15
Regular Price
$8,399.00
save
$1,259.85
15% OFF
| Bracelet Information | |
| Metal Purity
Metal Purity refers to the composition
of gold. Gold jewelry is typically 14K or 18K. 14K contains 58% of pure gold, and 18K contains 75% pure gold. |
14K |
|---|---|
| Metal Type
The color of gold varies depending
on the amount of copper or nickel in it. Copper gives Rose Gold it's reddish color and Nickel gives White Gold its white radiant color. |
White Gold |
| Metal Weight | 23.3 g |
| Width | 13 mm |
| Length | 7" |
| Style | Chain |
| Clasp | Hidden Safety Clasp |
| Diamond Information | |
| Number of Diamonds | 196 |
| Carat Total Weight | 1.73 |
| Diamond Shape | Round Cut |
| Diamond Setting | Pave |
| Diamond Cut | Excellent |
| Diamond Color | G/H |
| Diamond Clarity | SI/I |
| Enhanced | No |
This stunning diamond bracelet is ideal for a day or night. The bracelet features XOXO link design encrusted with 1.73 carat colorless round cut diamond. Handcrafted in 14-karat white gold, using special Italian techniques and a luxurious finish.