3.32 Ct XOXO Link Diamond Bracelet 14k White Gold
In stock
SKU
BR-310
This impeccable diamond encrusted bracelet is a must have!
Now
Special Price
$7,649.15
Regular Price
$8,999.00
save
$1,349.85
15% OFF
| Bracelet Information | |
| Metal Purity
Metal Purity refers to the composition
of gold. Gold jewelry is typically 14K or 18K. 14K contains 58% of pure gold, and 18K contains 75% pure gold. |
14K |
|---|---|
| Metal Type
The color of gold varies depending
on the amount of copper or nickel in it. Copper gives Rose Gold it's reddish color and Nickel gives White Gold its white radiant color. |
White Gold |
| Metal Weight | 21.6 g |
| Width | 13.6 mm |
| Length | 7" |
| Style | Link |
| Clasp | Double Safety |
| Diamond Information | |
| Number of Diamonds | 379 |
| Carat Total Weight | 3.32 |
| Diamond Shape | Round |
| Diamond Setting | Pave |
| Diamond Cut | Good |
| Diamond Color | G/H |
| Diamond Clarity | SI/I |
| Enhanced | No |
Shine with elegance in this XOXO diamond bracelet. This bracelet features 14k white gold with round cut diamonds in pave setting. Its length is 7" (13.6 mm) and width is just over 1/2" (13 mm).