9 Ctw Luxury Cushion Cut Yellow Diamond Bracelet 14k White Gold
In stock
SKU
BR-636
Gorgeous bracelet with 4.13 carats of fancy yellow cushion cut diamonds and 4.84 carats round cut colorless diamonds in 14k two-tone gold setting.
Now
Special Price
$21,249.15
Regular Price
$24,999.00
save
$3,749.85
15% OFF
| Bracelet Information | |
| Metal Purity
Metal Purity refers to the composition
of gold. Gold jewelry is typically 14K or 18K. 14K contains 58% of pure gold, and 18K contains 75% pure gold. |
14K |
|---|---|
| Metal Type
The color of gold varies depending
on the amount of copper or nickel in it. Copper gives Rose Gold it's reddish color and Nickel gives White Gold its white radiant color. |
White Gold |
| Metal Weight | 25 g |
| Width | 10.3 mm |
| Length | 7" |
| Style | Link |
| Clasp | Slide Clasp |
| Diamond Information | |
| Number of Diamonds | 730 |
| Carat Total Weight | 8.97 |
| Diamond Shape | Cushion, Round |
| Diamond Setting | Pave |
| Diamond Cut | Excellent |
| Diamond Color | Fancy Yellow, F |
| Diamond Clarity | VS1, VS2 |
| Enhanced | No |
Gorgeous bracelet features 4.13 carats of fancy yellow cushion cut diamonds, 1.10 carats fancy yellow and 3.74 carats round cut diamonds in 14k two-tone gold setting. Each cushion cut fancy yellow diamond is double haloed by yellow and white round cut diamonds and linked by 0.60 carats of double halo round cut sparkling white diamonds in pave setting. The total carat weight is 8.97 carats. The bracelet weight is 25 grams and 7 inches long. This bracelet bring breath-taking brilliance to any ensemble.